SAMSUNG 850 EVO 250GB SSD 2.5inch
| Produkt nr.: | AD14107 |
| Pris exkl. moms: | 1 036,00 kr |
| Pris (inkl. moms): | 1 295,00 kr |
| SAMSUNG 850 EVO 250GB SSD 2.5inch | |
| Beskrivning: | Samsung 850 EVO MZ-75E250 - Halvledarenhet - krypterat - 250 GB - inbyggd - 2.5" - SATA 6Gb/s - buffert: 512 MB - Self-Encrypting Drive (SED), TCG Opal Encryption 2.0 |
| EAN-kod: | 8806086522977 |
| Tillverkarens garantier: | 60 månader - Bring-In Warranty |
| Allmänt | |
| Typ av enhet: | Halvledarenhet - inbyggd |
| Kapacitet: | 250 GB |
| Maskinvarukryptering: | Ja |
| Formfaktor: | 2.5" |
| Gränssnitt: | SATA 6Gb/s |
| Buffertstorlek: | 512 MB |
| Egenskaper: | Hardware Full Disk Encryption (FDE), TRIM-support, Garbage Collection-teknik, DRAM-cache, DevSleep-läge, 3D V-NAND Technology, Dynamic Thermal Guard protection, Worldwide Name (WWN), RAPID-lägessupport, TurboWrite Technology, Low Power DDR2 SDRAM Cache, Samsung MGX Controller , S.M.A.R.T., 256 bitars AES, IEEE 1667 |
| Bredd: | 69.85 mm |
| Djup: | 100 mm |
| Höjd: | 6.8 mm |
| Vikt: | 40 g |
| Prestanda | |
| SSD-hållbarhet: | 75 TB |
| Hårddiskens överföringshastighet: | 600 MBps (extern) |
| Intern datafrekvens: | 540 MBps (läs)/ 520 MBps (skriv) |
| 4 KB Random Read: | 97000 IOPS |
| 4 KB Random Write: | 88000 IOPS |
| Pålitlighet | |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel): | 1,500,000 timmar |
| Expansion och anslutningar | |
| Gränssnitt: | 1 x SATA 6 Gb/s - 7-stifts seriell ATA |
| Kompatibelt fack: | 2.5" |
| Strömtillförsel | |
| Strömkonsumtion: | 2.4 Watt ( aktiv ) 50 mW ( inaktiv ) 2 mW ( viloläge ) |
| Programvara & Systemkrav | |
| Medföljande programvara: | Samsung Magician Software, Samsung Data Migration |
| Tillverkarens garanti | |
| Service och support: | Begränsad garanti - 5 år |
| Miljöparametrar | |
| Min temperatur vid drift: | 0 °C |
| Max temperatur vid drift: | 70 °C |
| Luftfuktighet vid drift: | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Stöttolerans (i vila): | 1500 g @ 0,5 ms halvsinuspuls |
| Vibrationstolerans (i vila): | 20 g @ 20-2000 Hz |
